News

News

Sports TV listings for Saturday July 14

ARENA FOOTBALL LEAGUE

7 p.m.: CBS Sports Network, Semifinals, Game 1, Albany at Washington

AUTO RACING

2 p.m.: Fox Sports 2, FIA Formula E, Qatar Airways New York City e-Prix, Race 1, qualifying, at New York (same-day tape)

3:30 p.m.: WFXR, FIA Formula E, Qatar Airways New York City e-Prix, Race 1, at New York (prerace show at 3 p.m.)

5 p.m.: NBC Sports Network, IndyCar, Honda Indy Toronto, qualifying (same-day tape)

7:30 p.m.: NBC Sports Network, NASCAR Monster Energy Cup Series, Quaker State 400, at Sparta, Ky. (prerace show at 7 p.m.)

BOXING

7 p.m.: ESPN, WBC Super Lightweight Championship, Regis Prograis vs. Juan Jose Velasco, at New Orleans

9 p.m.: ESPN Plus (streaming), WBA Welterweight Championship, Manny Pacquiao vs. Lucas Matthysse, at Kuala Lumpur, Malaysia (undercard at 8 p.m.)

CYCLING

7:30 a.m.: WSLS, Tour de France, Stage 8, from Dreux to Amiens Metropole, France

FISHING

2 p.m.: WDBJ, Major League Fishing World Championship, Elimination Round 2, at Indian River County, Fla. (taped)

FITNESS

1 p.m.: WDBJ, Tough Mudder X (taped)

FLAG FOOTBALL

4 p.m.: NFL Network, American Flag Football League, America and Pro Bracket Finals

FRISBEE

6:30 p.m.: WSET Digital 13.2, New York at Washington

GOLF

10 a.m.: Golf Channel, European PGA Tour, Aberdeen Standard Investments Scottish Open, third round, at Gullane, Scotland

12:30 p.m.: WSLS, European PGA Tour, Aberdeen Standard Investments Scottish Open, third round, at Gullane, Scotland

1 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, John Deere Classic, third round, at Silvis, Ill.

3 p.m.: WDBJ, PGA Tour, John Deere Classic, third round, at Silvis, Ill.

3 p.m.: WSLS, American Century Celebrity Championship, second round, at Lake Tahoe, Nev.

3 p.m.: Golf Channel, LPGA Tour, Marathon Classic, third round, at Sylvania, Ohio

4 p.m.: Fox Sports 1, U.S. Senior Women’s Open, third round, at Wheaton, Ill.

5 p.m.: Golf Channel, Champions Tour, Constellation Senior Players Championship, third round, at Highland Park, Ill.

7 p.m.: Golf Channel, Tour, Utah Championship, third round, at Farmington, Utah

HORSE RACING

9 p.m.: MASN, Indiana Derby

LACROSSE

7:30 a.m.: ESPNU, World Championships, Australia vs. United States, at Netanya, Israel

11 a.m.: ESPNU, World Championships, Canada vs. Scotland, at Netanya, Israel

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m.: MLB Network, Toronto at Boston 

4 p.m.: MLB Network, Arizona at Atlanta

4:30 p.m.: MASN, Washington at N.Y. Mets

7 p.m.: WFXR, Texas at Baltimore

10 p.m.: MLB Network, Chicago Cubs at San Diego

MIXED MARTIAL ARTS

8 p.m.: Fox Sports 1, UFC Fight Night, prelims, Eddie Wineland vs. Alejandro Perez; Darren Elkins vs. Alexander Volkanovski; Justin Scoggins vs. Said Nurmagomedov; and Kurt Holobaugh vs. Raoni Barcelos, at Boise, Idaho

9 p.m.: Paramount Network, Bellator 203, at Rome

10 p.m.: Fox Sports 1, UFC Fight Night, Junior Dos Santos vs. Blagoy Ivanov; Sage Northcutt vs. Zak Ottow; Dennis Bermudez vs. Rick Glenn; Randy Brown vs. Niko Price; Myles Jury vs. Chad Mendes; and Cat Zingano vs. Marion Reneau, at Boise, Idaho

NBA 

4 p.m.: NBA TV, Summer League, Playoffs, second round, Detroit vs. Chicago, at Las Vegas

4:30 p.m.: ESPN2, Summer League, Playoffs, second round, Cleveland vs. Houston, at Las Vegas

6 p.m.: NBA TV, Summer League, Playoffs, second round, Toronto vs. Charlotte, at Las Vegas

6:30 p.m.: ESPN2, Summer League, Playoffs, second round, Miami vs. Boston, at Las Vegas

8:30 p.m.: ESPN2, Summer League, Playoffs, second round, Philadelphia vs. Milwaukee, at Las Vegas

10:30 p.m.: ESPN2, Summer League, Playoffs, second round, Memphis vs. Utah, at Las Vegas

POKER

9 p.m.: ESPN, World Series of Poker, Main Event, at Las Vegas

ROWING

4 a.m. (Sunday): Olympic Channel, World Cup

SOCCER

9 a.m.: WFXR, “World Cup Live”

10 a.m.: WFXR, World Cup, third-place match, Belgium vs. England, at St. Petersburg, Russia

Noon: WFXR, “World Cup Today”

6 p.m.: Fox Sports 1, “World Cup Tonight”

7 p.m.: ESPNEWS, National Women’s Soccer League, Orlando at Utah

SOFTBALL

Noon: ESPN2, USA Softball International Cup, Japan vs. USA Blue, at Irvine, Calif.

4 p.m.: ESPN, USA Softball International Cup, Taiwan vs. USA Red, at Irvine, Calif.

TENNIS

7 a.m.: ESPN, “Breakfast at Wimbledon”

8 a.m.: ESPN, Wimbledon, resumption of semifinal between Rafael Nadal and Novak Djokovic, at London

9 a.m.: ESPN, Wimbledon, women’s final, at London

3 p.m.: WSET, Wimbledon, women’s final, at London (same-day tape)

TRACK AND FIELD

6:30 a.m.: Olympic Channel, World Under-20 Championships, at Tampere, Finland

Noon: NBC Sports Network, Diamond League meet, at Rabat, Morocco (taped)

2 p.m.: NBC Sports Network, World Cup, Day 1, at London

TRIATHLON

10:30 a.m.: Olympic Channel, ITU World Series, Men’s Sprint

12:30 p.m.: Olympic Channel, ITU World Series, Women’s Sprint

Enter your Email Address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DON’T MISS OUT!
Subscribe To Newsletter
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
close-link