News

News

KMAland High School Sports Schedule: Monday, October 22nd

(KMAland) — It’s regional volleyball quarterfinal night in Class 1A and 2A in the state of Iowa and the opening night of the tournament trail in Missouri.

KMA Sports will have East Mills/Griswold on KMA 960 and Sidney/Nodaway Valley on KMA-FM 99.1. Hear the play-by-play at 7:00. Also, Trevor Maeder will have coverage from Bedford/Stanton this evening.

View the full schedule for Monday, October 22nd below:

VOLLEYBALL SCHEDULE –  Iowa Tournament Trail

Class 1A Region 2 – Quarterfinals

Griswold (10-16) at East Mills (25-5) On KMA 960, 7:00 PM

Bedford (8-23) at Stanton (14-21) Follow @TrevMaeder96

Boyer Valley (13-13) at Woodbine (6-20)

West Harrison (8-18) at Fremont-Mills (20-13)

Class 1A Region 3 – Quarterfinals

Baxter at North Tama

Collins-Maxwell at Gladbrook-Reinbeck

Coon Rapids-Bayard (17-18) vs. Ar-We-Va (15-10) at Audubon

Glidden-Ralston (13-9) at CAM, Anita (25-9)

Class 1A Region 8 – Quarterfinals

WACO, Wayland at Holy Trinity Catholic

Moravia (7-16) vs. Seymour (26-6) at Moulton-Udell

Murray (15-14) at Southeast Warren (26-7)

Lamoni (21-9) at East Union (20-14)

Class 2A Region 3 – Quarterfinals

AHSTW (26-10) at Treynor (30-7)

Panorama at Earlham

Missouri Valley (19-15) at St. Albert (21-5)

Woodbury Central at West Monona

Class 2A Region 4 – Quarterfinals

Underwood (23-12) at Tri-Center (28-7)

Ogden at ACGC

Woodward-Granger at South Hamilton

Belle Plaine at BCLUW

Class 2A Region 5 – Quarterfinals

Nodaway Valley (15-9) at Sidney (35-2) On KMA-FM 99.1, 7:00 PM

Central Decatur (14-11) at Mount Ayr (16-10)

Interstate 35, Truro at Pleasantville

Cardinal, Eldon at Pella Christian

VOLLEYBALL SCHEDULE – Missouri Tournament Trail

Class 1 District 16 at Tarkio

Nodaway-Holt vs. South Holt

Rock Port vs. North Nodaway

Mound City vs. West Nodaway

Class 1 District 15 at Weston

Union Star vs. North Platte

Orrick vs. St. Joseph Christian

Wellington-Napoleon vs. Northland Christian

Class 3 District 16 at Cameron

Cameron vs. Lafayette

Benton vs. Savannah

Smithville vs. Chillicothe

VOLLEYBALL SCHEDULE – Nebraska Regular Season

Douglas County West at Ashland-Greenwood

Douglas County West vs. Syracuse (at Ashland-Greenwood)

Syracuse at Ashland-Greenwood

Johnson-Brock at Falls City

Southern at Falls City

Southern vs. Johnson-Brock (at Falls City)

Lewiston at Friend

Lewiston vs. Pawnee City (at Friend)

Pawnee City at Friend

Cornerstone Christian at Humboldt-TRS

SOCCER SCHEDULE

Missouri Class 1 District 8 – First Round

Bishop LeBlond vs. Northland Christian

Enter your Email Address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DON’T MISS OUT!
Subscribe To Newsletter
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
close-link